Güçlü Kalçalar için Olmazsa Olmaz !

Her Yerden Güçlü

 

Bir güç ya da güç sporcusu ile konuşun ve ona güçlü olmak için hangi kasların gerçekten büyük ve güçlü olması gerektiğini sorun. En yaygın cevap "sırt" olacak. Bununla tartışamazsın. Ağır bir çömelme desteklemek ve ağır bir halter toplamaktan sorumludur. Ancak kalça  bu listede ikinci olmalı. Büyük bir sırt ve altında oturan güçlü bir çift kalça varsa, bazı ağır ağırlıklar kaldırabileceksiniz. Sadece bu değil, aynı zamanda zayıf kalça ve diz ağrısının kök nedeni olabilir. Vucudun denge merkezine yakın olan ve üst gövde ile bacakları baglayan kalçalar , ne kadar kuvvetli olursa o kadar sağlam oluruz. Kas kütlesi olarak da oldukça büyük olan kalçalar hormon salınımı ve fizyolojik etkenler açısından da oldukça önemli.

Neden Squat Kalçaları Büyütmüyor?

Erkekler bir çift gelişmiş kalça  için ihtiyacınız olan her şeyin çömelme olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. Fakat çoğu insan için çömelme harika bir kalça geliştiricisi değildir. Quad aktivasyona kıyasla glute aktivasyona baktıkları her çalışmada, işin en iyisini yapan quadlardır. Yogunlugu kalçada degil quadlarda hissedersek kalçaların büyümesini beklememeliyiz. Bu, bazı insanların yalnız ağız kavgalarından büyük glute gelişimi almadıkları anlamına gelmez. Sadece bu insanların kural değil istisnalar olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, şu anda glute eğitimi için en yaygın hareket halter kalça itmedir. Ve bazıları bu konuda hassasır , belki de bunun bir kadın egzersizi olduğunu düşünüyorlar. Sosyal medyaya bakarsanız ve kalça iticileri aramaya başlarsanız, zamanının % 99'unu bu egzerisizi yapan bir kadın bulacaksınız. Ancak daha derinlemesine bakarsanız, Dwayne Johnson ve eski NFL kötü adam James Harrison gibi sertifikalı gerçek sporcuları da bulacaksınız. Bilinçli egzersiz yapmak daha büyük daha iri olmak degil, daha büyük daha iri olurken dengeli , saglıklı olmaktır.

 

 

Erkan Hamza Çil

Profesyonel Fitness Eğitmeni

Herşey senin elinde , yeterki iste.

Sosyal Medya