Antrenman öncesi ne zaman yemek yenmeli?

Antrenman Öncesi Ne Zaman Yemek Yenmeli? 

 

Spor salonuna yazıldınız ve hocanız size bir kaç bilgi verdi ardından spora gelmeden 2 saat önce yemek yemiş ol dedi ve gönderdi sizi. Peki bu bilgi ne kadar doğru ve söylediği zaman gerçekten 2 saat mi yeterli mi ? Şimdi bu soruların yanıtlarını vereceğim.

 

Yapılan araştırlamalara göre spor öncesi yemek yememek , spordan 1 saat önce , spordan 2 saat önce , spordan 3 saat önce ve spordan 4 saat önce yemek yiyen bireyler üzerinde yapılan bu deneyde egzersiz verimi , kan basınçları , vücut ölçüleri ölçülmüş. 

 

Antrenmana aç gelen bireylerde egzersiz performansının düşük olduğu ve gelişimin diğer faktörlere göre oldukça düşük olduğu gözlenmiş.

 

Antrenmandan 1 saat önce yemek yiyen bireyler de ise sindirim problemleri yüzünden yeterince odaklanamama ve gelişimin düşük olduğu gözlenmiş.

 

Antrenmandan 2 ve 3 saat önce yemek yiyen kişilerin ise diğer faktörlere göre daha verimli ve rahat antrenman yaptıkları ayrıca gelişim olarak da diğerlerinden daha iyi sonuçlar aldıkları saptanmış.

 

Antrenmandan 4 saat önce yemek yiyen bireylerin performanslarının düşük olduğu gelişimin az olduğu ve odaklanma problemleri yaşadıkları gözlenmiş. 

 

Bize söylenen 2 saat önce yemek yemiş ol sözü tam bir kural olarak kabul edilmese de 2-3 saat önce yemek yemiş olmak performans ve gelişim için oldukça etkili dikkat etmemiz gereken nokta zaman ile birlikte ne yediğiniz de önemlidir. O yüzden yemekten ziyade hücresel beslenip karın tokluğu değil hücre tokluğu yaşamalıyız.

Erkan Hamza Çil

Profesyonel Fitness Eğitmeni

Herşey senin elinde , yeterki iste.

Sosyal Medya